هتل, رزرو هتل, سفر, راهنمای سفر, زورق, تور, hotel

اگر تنها یک شهر در دنیا باشد که بتوان روح و شخصیت‌اش را به دو نیمه‌ی کاملاً مخالف تجریه کرد؛ همین شهر است. بروکسل با ترکیبی استثنایی از هنر و فرهنگ فرانسوی و فلاندری، بناهای قدیمی و ساختمان‌های مدرن، سالخوردگان آرام و جوانان پرهیاهو، سرشتی خاص و مخصوص به خود دارد. در عصر علم و دانش، وسوسه‌های بروکسل، هنوز هم پر از است ناشناخته‌ها، تجربه‌های تازه، دانسته‌های نو. 


بروکسل را به غذای خوب و فرهنگ کافه‌نشینی‌اش می‌شناسند؛ به رنه ماگریت نقاش و ویکتور هورتای معمار؛ به تن‌تن و آدری هپبورن‌اش. شهر سورئالیسم اروپایی، پر است از ساختمان‌هایی با معماری تماشایی و کاخ‌هایی باقی‌مانده از سالیان دور.
فرودگاه بین‌المللی بروکسل در فاصله‌ی ۱۴ کیلومتری شمال شرقی شهر واقع شده و از آن با اتوبوس و مترو هم به راحتی می‌توان به مرکز شهر رفت. 


میدان بزرگ (Grand Place)، میدان مرکزی شهر بروکسل است و به عنوان یکی از زیباترین میدان‌های جهان شناخته شده. قصر سلطنتی لاکن و قصر سلطنتی بروکسل و موزه‌ی سلطنتی هنرهای زیبای بلژیک در نزدیکی همین میدان‌اند و کافه‌های بسیاری هم در این‌جا به چشم می‌خورد. معماری خانه‌های قدیمی این میدان نیز به عنوان یکی از جاذبه‌های توریستی شهر محسوب می‌شود. 


شهر بروکسل، مرکز تولید پارچه‌ی دانتل است و رومیزی‌های دانتل معروفی دارد. فروشگاه‌های زیادی دور و بر میدان بزرگ هست که از این رومیزی‌ها می‌فروشند، اما البته قیمت‌های بالایی هم دارند. 


در حاشیه‌ی جنوب غربی میدان، موزه‌ی شکلات واقع شده. می‌دانید که بلژیک کشور شکلات است، پس بد نیست به این موزه که در مورد یکی از محصولات عمده‌ی کشور است، سری بزنید و از نزدیک با فرآیند تهیه‌ی شکلات آشنا بشوید. کوچه‌های اطراف این خیابان هم با رستوران‌هایی ارزان که غذاهای سنتی بلژیک از جمله صدف با سیب‌زمینی سرخ‌شده را سرو می‌کنند، پر شده‌اند. 


چند قدم دورتر از میدان، در کوچه‌ی منتهی به حاشیه‌ی جنوب شرقی آن، مجسمه‌ی پسر کوچک و بی‌ادبی را می‌بینید که مشغول انجام یکی از نیازهای ضروری بشری است و تبدیل شده به نماد شهر بروکسل. اهالی بروکسل برای این پسربچه صدها لباس آماده کرده‌اند که در مناسبت‌های مختلف به او می‌پوشانند. اسم این مجسمه Manneken Pis است و در قرن هفدهم میلادی ساخته شده. 


اگر به تماشای این مجسمه رفتید، حتماً سری به شکلات فروشی Neuhaus هم بزنید. این برند، یکی از بهترین مارک‌های شکلات بلژیک است و در سراسر شهر بروکسل، از جمله در نزدیکی این مجسمه شعبه دارد. 


اتومیوم (Atomium) بنای یادبود پنجاه و هشتمین اکسپوزیسیون بین‌المللی در شهر بروکسل است و آن را به شکل ساختار بلوری مولکول آهن با ۹ گوی استیل، به ارتفاع صد و دو متر ساخته‌اند. بیشتر نمایشگاه‌های هنری مدرن را در این گوی‌ها به نمایش می‌گذارند. 


مینی یوروپ (Mini-Europe) در کنار بنای اتومیوم، مجموعه‌ای مینیاتوری است که از ساختمان‌های مهم و معروف اروپا ساخته‌اند. اگر وقت یا امکان تماشای تک‌تک این ساختمان‌ها را ندارید، بد نیست لااقل از نسخه‌ی کوچک آن‌ها بازدید کنید. 


خیابان‌های محله‌ی Cimetière d'ixelle، با رستوران و کافه و این‌جور چیزها پر شده‌اند. شب‌ها این محله پر می‌شود از توریست‌ها و محلی‌هایی که برای گذراندن شبی خوش جمع شده‌اند.
 
بیشتر جاهای دیدنی بروکسل، آن‌قدری به هم نزدیک‌اند که بشود پیاده از این‌جا به آن‌جا رفت. متروی شهر هم البته وضعیت خوبی دارد و تر و تمیز است. ایستگاه‌های مترو را می‌توانید در بیشتر نقاط شهر با علامت‌های سفید و آبی M ببینید. مترو به همراه اتوبوس و تراموا، تمام مناطق شهر را پوشش می‌دهند و رفت و آمد را آسان کرده‌اند.


سفر