جستجو و رزرو آنلاین هتل

اطلاعات شهری

شهر در یک نگاه

نام شهر
ملبورن
موقعیت شهر
مرکز ایالت ویکتوریا
موقعیت جغرافیایی
جنوب شرقی استرالیا
جمعیت
٤٫٢٤٦٫٣٤٥ نفر
دین
مسیحیت
مساحت
٨٨٠٦ کیلومتر مربع
فاصله از ایران
١٢٫٦٠٠ کیلومتر
پیش شماره
٠٣
ولتاژ برق
٢٤٠ ولت
نشانی اینترنتی
www.melbourne.vic.gov.au

تاریخچه

وقتی اولین اروپایی‌ها به ایالت ویکتوریای امروزی رسیدند، ۳۱ هزار تا ۴۰ هزار سال بود که سه قبیله‌ی بومیِ وورونجِری، بون‌وورونگ و واتائورُنگ در این منطقه زندگی‌ می‌کردند. مهاجران تازه‌رسیده اولین شهرک اروپایی‌نشینِ ویکتوریا را اوایل قرن نوزدهم در خلیج سالیوان ساختند، اما سی سال طول کشید تا سر و کله‌ی یک شهرک دیگر هم پیدا شود.
در سال ۱۸۳۵، جان بتمن، یکی از اولین مهاجران بریتانیایی به استرالیا، ششصد هزار جریب از زمین‌های قبیله‌ی وورونجِری را از ریش‌سفیدهای قبیله خرید تا روستایی در این زمین‌ها بسازد؛ زمین‌هایی که حالا ملبورن مرکزی و شمالی امروز را تشکیل می‌دهند. چند ماه بعد، گروه دیگری از مهاجران اروپایی هم به این منطقه آمدند و دست آخر با بتمن توافق کردند که آن‌ها هم توی همین زمین‌ها زندگی کنند. اما زیاد طول نکشید که دولت نیو ساوت ولز، که آن‌وقت‌ها بر سراسر استرالیا سلطه داشت، معامله‌ی بتمن و بومی‌ها را فسخ کرد و خودش مدعی زمین‌ها شد و تصمیم گرفت شهرِ هادل گرید را در این زمین‌ها بسازد؛ شهری که چند ماه بعد به افتخار ویسکُنت ملبورن، نخست‌وزیر بریتانیا، اسمش را ملبورن گذاشتند. روز ۲۵ ژوئن ۱۸۴۷ ملکه ویکتوریا، به طور رسمی، ملبورن را شهر اعلام کرد و در سال ۱۸۵۱ هم این شهر مرکز منطقه‌ی پورت فیلیپ شد.
در همین سال، کشف طلا در ملبورن باعث که سیل جویندگان طلا به این شهر سرازیر شود و فقط توی چند ماه جمعیت شهر از ۲۵ هزار نفر به ۴۰ هزار نفر رسید. این روند رشد جمعیت ملبورن چند سالی ادامه پیدا کرد، آن‌قدر که در سال ۱۸۶۵ ملبورن از سیدنی هم پرجمعیت‌تر شده بود. رشد جمعیت و ثروت و رونق ناشی از کشف طلا در ملبورن به ساخت و ساز شهری رونق داد و خیلی از ساختمان‌های دیدنی ملبورن امروز، مثل ساختمان پارلمان، ‌ خزانه‌داری، دیوان عالی، دانشگاه، تالار شهر، دفتر دولت و کلیساهای جامع سنت پال و سنت پاتریک، یادگارهای همین سال‌های رونق هستند. همچنین تجارت طلا ملبورن را به یک مرکز مالی، با بانک‌ها و نهادهای مالیِ بسیار زیاد، تبدیل کرد.
اما نباید فراموش کرد که توی همه‌ی این سال‌ها بومیانِ ملبورن سختی می‌کشیدند و جمعیتشان تا سال ۱۸۶۳ حدود ۸۰ درصد کمتر از زمانِ رسیدن اروپایی‌ها شده بود. در دهه‌ی ۱۸۸۰، ملبورن ثروتمندترین شهر جهان و دومین شهر بزرگ پس از لندن بود، اما در همیشه روی یک پاشنه نمی‌چرخد و در سال ۱۸۹۱ ملبورن گرفتار یک رکود بزرگ اقتصادی شد و تازه در اوایل قرن بیستم بود که توانست دوباره به روزهای خوب گذشته نزدیک شود.
وقتی ایالت‌های مختلف در سال ۱۹۰۱ به هم پیوستند تا کشور استرالیا را تشکیل دهند، ملبورن را به عنوان پایتخت موقت خودشان انتخاب کردند و این شهر تا سال ۱۹۲۷، یعنی زمان تکمیل ساخت و ساز شهر کانبرا، پایتخت استرالیا بود. وقتی جنگ جهانی دوم تمام شد، ملبورن باز هم یک رشد چشم‌گیر را تجربه کرد که دلیلش افزایش تعداد مهاجرانی از اروپای جنوبی و مدیترانه در سال‌های پس از جنگ بود. در سال‌های ۱۹۶۹ و ۱۹۷۰، بسیاری از شرکت‌های بزرگ استرالیایی دفاتر مرکزی خودشان را به ملبورن منتقل کردند و این شهر تا اواخر دهه‌ی ۱۹۷۰ قلب مالی و تجاریِ استرالیا بود.
از اواسط دهه‌ی ۱۹۹۰، توجه سرمایه‌گذاران بین‌المللی به ملبورن بیشتر و بیشتر شده است و این موضوع به رشد جمعیت و توسعه‌ی شهر هم شتاب بیشتری داده است. اکونومیست، در سال‌های ۲۰۱۱ و ۲۰۱۲، ملبورن را مناسب‌ترین شهر جهان برای زندگی اعلام کرده و از سال ۲۰۰۶ به بعد هم ملبورن همیشه در فهرست ده شهر دانشگاهیِ برتر جهان بوده است. امروزه خیلی‌ها ملبورن را پایتخت فرهنگی استرالیا می‌نامند و فعالیت‌های هنری و فرهنگی توی این شهر همیشه رونق دارند.

جغرافیای شهری

رود خروشان و پر پیچ و خمِ یارا ملبورن را به دو بخش تقسیم کرده است. این تقسیم‌بندی زمانی چیزی بیش از یک مرز جغرافیایی ساده بود و مناطق دارای بافت اجتماعیِ متفاوت را از یکدیگر جدا می‌کرد، اما حالا به دلیل تغییرات اجتماعی تفکیک این مناطق به آسانیِ گذشته‌ها نیست. مرکز ملبورن در شمال رود یارا قرار گرفته است و حدود ۵ کیلومتر با خلیج پورت فیلیپ فاصله دارد. این شهر در واقع شبکه‌ای است از خیابان‌های مستقیم و عمود بر هم که ماتریسی را تشکیل داده‌اند.
منطقه‌ی داکلند، یکی از جدیدترین بخش‌های شهر، در غرب ملبورن قرار گرفته است، ‌ درست آن سوی ایستگاه ساوترن کراس و قبل از حومه‌های غربی شهر. ساحل جنوبیِ رود هم خانه‌ی نهادهای فرهنگی و هنری، هتل‌ها، آپارتمان‌های مسکونی و دفاتر کاری است.
در سمت شرق، آن سوی باغ‌های فیتزروی، محله‌ی آرام و مسکونیِ ملبورن شرقی را می‌بینید. محله‌های حومه‌ی شمالی، یعنی کارلتن، ملبورن شمالی، پارک‌ویل و برانزویک، مجموعه‌ای از دانشگاه‌ها، پارک‌ها، مغازه‌ها، کافه‌ها و رستوران‌ها را در خود جای داده است که با کمی پیاده‌روی از شهر به خیلی از آن‌ها دسترسی خواهید داشت. در بخش شمال شرقی شهر هم که شامل محله‌های فیتزروی و کالینگ‌وود می‌شود، بسیاری از مغازه‌ها و کافه‌های بی‌نظیر را پیدا می‌کنید.
بولوار بزرگ و پردرختِ جاده‌ی کیلدا از شهر به سوی خلیج می‌رود و خیابان پارک‌لند هم از ساحل یارا آغاز می‌شود و پس از گذشتن از دامین، باغ گیاه‌شناسی رویال و پارک فاکنر به خیابان‌های سرسبز و سطح بالای یارای جنوبی و توراک و محله‌های امروزی‌ترِ پراران و ویندزُر می‌رسد.
حالا اگر به سمت غرب حرکت کنید، چی‌چی آلبرت پارک، ملبورن جنوبی و پورت ملبورن را می‌بینید که بخشی از خلیج پورت فیلیپ را تشکیل می‌دهند. ویلیامزتاون، در جنوب غربی شهر و در دهانه‌ی رود یارا، هم یک شهرک دریایی تاریخی است که پل وست‌گیت آن را به شهر متصل می‌کند.

خدمات پزشکی

سیتی مدیکال سنتر
تلفن: ۹۶۵۰۳۱۲۲
نشانی: خیابان لیتل کالینز، شماره‌ی ۳۱۳، طبقه‌ی ۵

مرکز درمان و واکسیناسیون مسافران
درمانگاهی با تخصص درمان بیماری‌های شایع در مسافران و ارائه‌ی مشاوره و واکسیناسیون
تلفن: ۹۶۰۲۵۷۸۸
نشانی: خیابان لیتل بورک، شماره‌ی ۳۹۳، طبقه‌ی ۲

بیمارستان آلفرد
تلفن: ۹۲۷۶۲۰۰۰
نشانی: پراران، جاده‌ی کامرشل

بیمارستان رویال ملبورن
تلفن: ۹۳۴۲۷۰۰۰
نشانی: پارکویل، خیابان گرَتن

بهترین وقت سفر

ملبورن آب و هوای معتدل اقیانوسی دارد و به دلیل شرایط آب و هوایی ناپایدارش معروف است. این ناپایداری وضع آب و هوا در ملبورن بیشتر به خاطر موقعیت شهر در مرز مناطق داخلی گرم و اقیانوس جنوبی سرد است. این تفاوت دما در ماه‌های بهار و تابستان بیشتر اتفاق می‌افتد و گاهی جبهه‌های بسیار قویِ هوای سرد را خلق می‌کند که به بروز طوفان‌های بزرگ، کاهش چشم‌گیر دما و بارش سنگین منجر می‌شوند.
زمستان‌های ملبورن، در مقایسه با دیگر شهرهای بزرگ استرالیا، سرد هستند و دمای هوا گاهی به زیر صفر هم می‌رسد. با این حال، در ملبورن هم بارش برف چندان عادی نیست و زمستان‌ها بیشتر مه‌آلود هستند تا برفی. در تابستان، گاهی ملبورن دوره‌هایی از گرمای شدید را از سر می‌گذراند و این شهر در فوریه‌ی ۲۰۰۹ دمای بیش از ۴۶ درجه‌ی سانتی‌گراد را تجربه کرد.
بیشتر گردشگران ماه‌های تابستانیِ دسامبر تا فوریه را برای سفر به ملبورن ترجیح می‌دهند؛ زمانی که میانگین دما ۲۶ درجه‌ی سانتی‌گراد است، هرچند بعید نیست که بین ۱۹ تا ۴۰ درجه‌ی سانتی‌گراد نوسان کند. اگر می‌خواهید در هوایی خنک‌تر به ملبورن بروید، ‌ پیشنهاد می‌کنیم ماه‌های پاییزی این شهر را از دست ندهید.


دیدنی‌ها

فدریشن اسکوِر (میدان فدریشن)
میدان فدریشن، با معماری خیره‌کننده‌اش، کانون جشن‌ها، مراسم و حتی اعتراض‌های مردم ملبورن است. ساختمان‌های اطراف میدان حال و هوایی بی‌نظیر دارند و بسیاری از دیدنی‌های شهر را در حوالی همین میدان پیدا می‌کنید. این‌جا از آن‌جاهایی است که برای آشنا شدن با زندگی روزمره‌ی ملبورنی‌ها حتما باید سری به آن بزنید.
نشانی اینترنتی: www.federationsquare.com.au
 
مرکز یان پاتر: گالری ملی ویکتوریای استرالیا
این‌جا می‌توانید مجموعه‌ی بزرگی از نقاشی‌ها، هنرهای تزئینی، عکس‌ها، طرح‌ها، مجسمه‌ها، منسوجات و جواهرات هنرمندان استرالیایی را ببینید. طبقه‌ی همکف مجموعه را به آثار بومیان استرالیا اختصاص داده‌اند و از نظر توجه به این آثار در میان موزه‌های استرالیا کم‌نظیر است. در طبقه‌ی بالا، مجموعه‌ای عالی از نقاشی‌های قرن نوزدهمی و آثار اکسپرسیونیستی و مدرنیستی را خواهید دید و گالریِ مد مجموعه‌ هم شما را با کارهای طراحان مد گذشته و امروز استرالیا آشنا می‌کند.
نشانی اینترنتی: www.ngv.vic.gov.au/ngvaustralia

ملبورن تاون هال (تالار شهر ملبورن)
تاون هال از سال ۱۸۷۰ مرکز فعالیت‌های شهری و تفریحیِ ملبورنی‌ها بوده است و از نمادهای ملبورن به شمار می‌رود. برای بازدید از این ساختمان می‌توانید از تورهای رایگان یک ساعته‌ای استفاده کنید که روزهای دوشنبه تا جمعه، رأس ساعت ۱۱ صبح و یک ظهر، کار خود را شروع می‌کنند.  
نشانی اینترنتی: www.melbourne.vic.gov.au

بازار ملکه ویکتوریا
این‌جا، با بیش از ۶۰۰ مغازه، بزرگترین بازار روباز نیم‌کره‌ی جنوبی است و بیش از ۱۳۰ سال است که ملبورنی‌ها مشتری این بازار هستند؛ بازاری که خودشان به‌ش «ویک» می‌گویند. ویک صبح‌های شنبه حسابی شلوغ می‌شود و خیلی‌ها برای صبحانه و خرید به این‌جا می‌آیند.
نشانی اینترنتی: www.qvm.com.au

آکواریوم ملبورن
در تونل آکواریومی این مجموعه می‌توانید کوسه‌ها و سفره‌ماهی‌های بزرگ استرالیایی را از نزدیک ببینید. علاوه بر این، در ساختمان سه طبقه‌ی آکواریوم هم از دیدن عروس‌های دریایی و مرجان‌ها لذت خواهید برد.
نشانی اینترنتی: www.melbourneaquarium.com.au

تراس چشم‌انداز برج‌های ریالتو
ریالتو زمانی بلندترین ساختمان نیم‌کره‌ی جنوبی بود تا این که در سال ۲۰۰۶ برج اورکای ملبورن روی دستش بلند شد. نمای شیشه‌ای ساختمان برج با حرکت خورشید در آسمان رنگ عوض می‌کند و تراس دیده‌بانی طبقه‌ی پنجاه و پنجمش هم برای تماشای چشم‌انداز شهر عالی است.

موزه‌ی شهر در خزانه‌داری قدیم
ساختمان خزانه‌داری قدیمی شهر را در سال ۱۸۶۲ ساخته‌اند و معماری نئوکلاسیک و جذابش شکوه و کارایی را با هم ترکیب کرده است. حالا چند سالی می‌شود که این ساختمان را به موزه‌ی شهر تبدیل کرده‌اند که شامل سه نمایشگاه دائمی می‌شود که ماجرای ساخته شدن ملبورن، سال‌های تب طلا در شهر و روند توسعه‌ی شهر را روایت می‌کنند.
نشانی اینترنتی: www.citymuseummelbourne.org

کلیسای جامع سنت پاتریک
این‌جا یکی از بزرگ‌ترین و زیباترین نمونه‌های معماری دوره‌ی بازگشتِ گوتیک است که نامش را از قدیس حامی ایرلند، کشور مادرِ بیشتر کاتولیک‌های شهر در زمان ساختش، گرفته است. ساخت و ساز کلیسا را در سال ۱۸۶۳ شروع کردند، اما مناره‌هایش را در سال ۱۹۳۹ ساختند. این کلیسا، علاوه بر معماری کم‌نظیرش، از این جهت هم مهم است که تا حالا دو پاپ، یعنی پاپ پل ششم و پاپ ژان پل دوم، از آن بازدید کرده‌اند.

 مرکز استرالیاییِ هنر معاصر
این مرکز یکی از هیجان‌انگیزترین و کم‌نظیرترین گالری‌های هنر معاصر استرالیاست و آثار مجموعه‌ای از هنرمندان محلی و بین‌المللی را نمایش می‌دهد. خود ساختمان موزه هم، با نمای بیرونی خیره‌کننده و معماری داخلیِ هنرمندانه‌اش، به اندازه‌ی مجموعه‌ی هنریش جذاب و دیدنی است.
نشانی اینترنتی: www.accaonline.org.au

برج اورکا و تراس چشم‌اندازِ طبقه‌ی ۸۸
برج اورکا را در سال ۲۰۰۶ ساخته‌اند و حالا بلندترین ساختمان آپارتمانی جهان است. این آسمان‌خراشِ ۹۲ طبقه‌ی ۳۰۰ متری آسانسور تندرویی دارد که در کمتر از ۴۰ ثانیه شما را به طبقه‌ی هشتاد و هشتم می‌رساند؛ جایی که از تراس آن می‌توانید تمام ملبورن را تماشا کنید.
نشانی اینترنتی: www.eurekaskydeck.com.au

گالری ملیِ ویکتوریا اینترنشنال
این گالری مجموعه‌ای گسترده از آثار هنریِ دوره‌ی باستان تا زمان معاصر را در خود جای داده است. گرچه این‌جا را از نظر غِنای آثار هنری نمی‌توان با موزه‌های بزرگ اروپایی و آمریکایی مقایسه کرد، اما دیدنی‌های زیادی هم دارد، از تابلوهای رامبراند و مونه و مودیلیانی گرفته تا آثار تزئینی سده‌های میانه و مجموعه‌های هنریِ معاصر. خودِ ساختمان موزه‌ هم از شاهکارهای معماری مدرنیستیِ استرالیا به شمار می‌رود.
نشانی اینترنتی: www.ngv.vic.gov.au

باغ‌های فیتزروی
ملبورن در شرق خیابان اسپرینگ به باغ‌های سرسبز و دیدنیِ فیتزروی می‌رسد؛ باغ‌هایی پر از نارون‌های بلند، بوته‌های گل، محوطه‌های بزرگ چمن و آب‌نماهای عجیب و غریب.

باغ وحش رویال ملبورن
باغ وحش ملبورن از محبوب‌ترین جاذبه‌های این شهر است. این‌جا را در سال ۱۸۶۱ ساخته‌اند و سومین باغ وحش قدیمی جهان است. باغ وحش ملبورن را طوری طراحی کرده‌اند که محیطی مشابه سکونت‌گاه‌های طبیعی حیوانات داشته باشد و به همین خاطر با باغ وحش‌های معمولی فرق می‌کند. این‌جا می‌توانید انواع جانوران بومی استرالیا و همچنین حیوانات دیگر مناطق جهان را از نزدیک ببینید.
نشانی اینترنتی: www.zoo.org.au

موزه‌ی ملبورن
فضای نمایشگاهیِ پست‌مدرنِ این مجموعه را با هدف نمایش آثار قدیمی به شیوه‌ای جدید و تعاملی طراحی کرده‌اند. این‌جا با تاریخ طبیعی و فرهنگی ایالت ویکتوریا و شهر ملبورن آشنا می‌شوید. توی فضای سبز موزه هم نمونه‌هایی از حیات گیاهی و جانوری بومی استرالیا را خواهید دید.
نشانی اینترنتی: www.melbourne.museum.vic.gov.au

غذا و باقی قضایا

ملبورن، از نظر تنوع غذایی، یکی از بهترین شهرهای دنیاست. درست است که این شهر سنت دیرینه‌ی پخت و پزِ پاریس، رم یا پراگ را ندارد، اما چندفرهنگی بودنش باعث شده که شیوه‌های ابتکاری آشپزی در آن شکل بگیرند. خیلی از ملبورنی‌ها با فرهنگ‌هایی متفاوت از فرهنگ غالب انگلو‌استرالیایی شهر بزرگ شده‌اند و سلیقه‌های غذاییِ متفاوتی هم دارند. به همین خاطر، این‌جا هر نوع غذایی را که دوست داشته باشید پیدا می‌کنید، از غذاهای سطح بالای فرانسوی گرفته تا خوراک‌های متنوع آسیایی و مدرن استرالیایی.
خود ملبورنی‌ها زیاد بیرون غذا می‌خورند و شهر پر است از رستوران‌های جورواجورِ همیشه شلوغ. کافه‌های شهر هم جزئی جدایی‌ناپذیر از زندگی روزمره‌ی ملبورنی‌ها هستند و خیلی‌ها روزشان را با قهوه و ساندویچِ این کافه‌ها شروع می‌کنند.
بیشتر کافه‌ها و رستوران‌های شهر هفت روز هفته باز هستند، اما بعضی از آن‌ها هم یک‌شنبه‌ها یا دوشنبه‌ها کارشان را تعطیل می‌کنند. همین‌طور، کمتر رستورانی را پیدا می‌کنید که شنبه‌ها ناهار سرو کند. کافه‌ها، مخصوصا کافه‌های محله‌های داخلیِ شهر، معمولا از صبحِ زود کارشان را شروع می‌کنند تا کارمندها بتوانند صبحانه‌شان را توی کافه‌ها بخورند. بیشتر رستوران‌ها ناهار را از ساعت ۱۲ تا ۳ ظهر سرو می‌کنند و شام را از ساعت ۶ عصر تا حوالیِ ۱۰ شب.
نکته‌ی آخر این که انعام دادن توی رستوران‌های ملبورن اجباری نیست، اما بهتر است که اگر از خدمات رستورانتان راضی هستید، دور و بر ۱۰ درصدِ صورت‌حسابتان انعام بدهید. معمولا توی کافه‌ها هم انعام دادن رسم نیست، اما گاهی یک تُنگ یا ظرف شیشه‌ای روی پیش‌خوان می‌گذارند تا اگر خواستید، انعام کارکنان را توی آن ظرف بگذارید.

وو دو موند
رستورانی عالی و مجلل که خیلی از ملبورنی‌ها برای شام خوردن به مناسبتی خاص سراغش می‌روند. البته این‌جا رستورانی گران است و بهتر است از قبل هم میزی برای خودتان رزرو کنید.
سبک غذا: فرانسوی، استرالیایی مدرن
نشانی اینترنتی: www.vuedemonde.com.au

تَکسی
سرآشپز معروف این رستوران غذاهای استرالیایی مدرن را با الهام از شیوه پخت و پز آسیایی تهیه می‌کند. منوی سوشی این‌جا حرف ندارد و خود رستوران هم به منظره‌ی رود و ایستگاه خیابان فلیندرز مشرف اشت.
سبک غذا: استرالیایی مدرن
نشانی اینترنتی: www.transporthotel.com.au

مینی
رستورانی دل‌پذیر و امروزی که غذاهای اصیل یونانیش دلتان را می‌برند. البته بهتر است غذاهای دریایی، نان‌ها و شیرینی‌ها و سبزیجات خوشمزه‌ی این‌جا را هم امتحان کنید.
سبک غذا: یونانی مدرن  

مَها
این رستوران خاورمیانه‌ای برای ناهار و شام عالی است و آشپزخانه‌اش هم پنج‌شنبه‌ها، جمعه‌ها و شنبه‌ها تا ساعت ۳ صبح کار می‌کند. این‌جا می‌توانید از انواع غذاهای خاورمیانه و شرق مدیترانه لذت ببرید.
سبک غذا: خاورمیانه‌ای
نشانی اینترنتی: www.mahabg.com.au

ایتلیَن وِیتِرز کلاب
وقتی پایتان را توی این رستوران می‌گذارید، انگار وارد دهه‌ی ۱۹۵۰ شده‌اید. این‌جا را سال ۱۹۴۷ افتتاح کرده‌اند و هنوز همان حال و هوای قدیمی را دارد. این‌جا می‌توانید انواع پاستاهای خوشمزه‌ی ایتالیایی را با قیمتی مناسب نوش جان کنید.
سبک غذا: ایتالیایی

سوشی تِن
اگر طرفدار سوشی هستید، می‌توانید به این غذاخوری ژاپنی ارزان و دل‌نشین سری بزنید؛ جایی که به خاطر تازه بودنِ سوشی‌هایش حسابی طرفدار دارد. این‌جا انواع سوپ‌ها و برنج‌های اصیل ژاپنی را هم سرو می‌کنند.
سبک غذا: ژاپنی

مِکا با
در این رستورانِ شش‌ضلعی می‌توانید انواع پیتزاهای ترکی و همین‌طور انواع طاجین‌ها و کباب‌های خوشمزه را نوش جان کنید.
سبک غذا: خاورمیانه‌ای
نشانی اینترنتی: www.meccabah.com

کاوالِرو
رستورانی دل‌نشین و دیدنی که قهوه‌های صبحگاهی و شیرینی‌هایش نظیر ندارند. بد نیست که یک بار برای عصرانه هم سری به این رستوران بزنید و از چای و عصرانه‌های خوشمزه‌اش لذت ببرید.
سبک غذا: استرالیایی مدرن  

آبلاز
این‌جا رستوران محبوب خیلی از لبنانی‌تبارهایی است که حالا در ملبورن زندگی می‌کنند و اگر غذاهای لبنانی را دوست دارید، بد نیست سری به آبلاز بزنید.
سبک غذا: لبنانی  

شاکاهاری
غذاهای منوی فصلی این رستوران گیاهی را با الهام از پخت و پز آسیایی و اروپایی تهیه می‌کنند. اگر هوا خوب باشد، می‌توانید غذایتان را توی حیاط زیبای رستوران بخورید. کاری‌ها، ‌ طاجین‌ها و نودل‌های شاکاهاری هم نظیر ندارند.
سبک غذا: گیاهی
نشانی اینترنتی: www.shakahari.com.au

چارسوق

ملبورن بهشتِ عاشقان خرید است؛ شهری پر از خرده‌فروشی‌های عالی با انواع محصولات برای همه‌ی سلیقه‌ها. البته، مثل همه‌ی شهرهای بزرگ امروزی، فروشگاه‌‌های زنجیره‌ای و مراکز خرید عظیم هم توی ملبورن کم نیستند. بیشتر مغازه‌ها کارشان را، از دوشنبه تا پنج‌شنبه و شنبه‌ها، بین ساعت ۹ تا ۱۰ صبح شروع می‌کنند و تا حوالی ۵ و ۶ عصر هم باز هستند. اگر ترجیح می‌دهید شب‌ها خرید کنید، بد نیست بدانید که خیلی از مغازه‌های ملبورن جمعه‌ها تا ۷ یا ۹ شب هم کار می‌کنند. فروشگاه‌های بزرگ شهر هم پنج‌شنبه‌ها تا ۷ شب و جمعه‌ها تا ۹ شب باز هستند. روزهای یک‌شنبه ساعت کار مغازه‌ها کمتر می‌شود و معمولا از حوالی ظهر تا دور و بر ۴ یا ۵ عصر باز هستند. بهترین محله برای خرید کردن منطقه‌ی تجاری مرکزی ملبورن است که انبوه فروشگاه‌های بزرگ و مغازه‌های دیدنی را در آن پیدا می‌کنید.

فروشگاه ملبورن سنترال
یک مرکز خرید بزرگ که فروشگاه‌ها مخصوصا لباس‌فروشی‌های متعددی را در خود جای داده است.

فروشگاه GPO
مجموعه‌ای مدرن با بوتیک‌های لوکس و معرکه‌ی طراحانی مثل لسونا ادمیستن و بلیندا لا پرلا.  

بازار خیابان گلیدِل
توی این شنبه‌بازار کوچک روباز می‌توانید با زندگی روزمره‌ی ملبورنی‌ها آشنا شوید و میان‌وعده‌های خوشمزه بخورید. دیدن این‌جا خالی از لطف نیست.  

آلفاویل
اگر می‌خواهید برای بچه‌هایتان لباس بخرید، پیشنهاد می‌کنیم که به این فروشگاه سری بزنید. دوشنبه‌ها هم این‌جا انواع جین را حراج می‌کنند.
نشانی اینترنتی: www.alpha60.com.au

بازار هنرمندان خیابان رُز
این‌جا یکی از محبوب‌ترین و بهترین بازارهای آثار هنری و صنایع دستی ملبورن است و به اندازه‌ی یک پیاده‌روی کوتاه با خیابان برنزویک فاصله دارد. توی حدود ۷۰ غرفه‌ی این بازار، انواع زینت‌آلات، لباس، مبلمان، تابلوهای نقاشی و اسباب‌بازی‌های بامزه را پیدا می‌کنید.
نشانی اینترنتی: www.rosestmarket.com.au

سید
توی این فروشگاه، انواع لباس‌ها، وسایل، کتاب‌ها و اسباب‌بازی‌های مناسب برای بچه‌های نوزاد تا ۱۰ ساله را پیدا می‌کنید و اگر می‌خواهید برای بچه‌ها خرید کنید، این‌جا را توی فهرستتان بگذارید.
نشانی اینترنتی: www.seedchild.com.au

کانتر
جایی برای خرید انواع صنایع دستی و آثار هنری، از جمله زیورآلات، منسوجات و ظروف شیشه‌ای و سرامیک که برای سوغاتی هم بسیار مناسب هستند.
نشانی اینترنتی: www.craftvic.org.au

رفت و آمد

مرکز ملبورن برای پیاده‌روی جان می‌دهد. هر جا هم که خسته شدید، می‌توانید سوار تراموا شوید و راحت خودتان را به مقصد برسانید. در همه‌ی محله‌ها هم به شبکه‌های تراموا، قطار و اتوبوس دسترسی خواهید داشت. شبکه‌ی حمل و نقل شهر ملبورن را شرکت مِت‌لینک (تلفن: ۱۳۱۶۳۸، نشانی اینترنتی: www.metlinkmelbourne.com.au) اداره می‌کند و اطلاعات به‌روزشده‌ی مربوط به حمل و نقل شهری ملبورن را می‌توانید از نشانی اینترنتی این شرکت دریافت کنید.
تاکسی‌های زرد رنگ ملبورن را می‌توانید توی خیابان‌ها، مخصوصا دور و بر هتل‌های بزرگ خیابان فلیندرز و ایستگاه‌ ساوترن کراس، پیدا کنید. اگر چراغ روی سقف تاکسی‌ روشن باشد، معنیش این است که می‌توانید سوارش شوید. معمولا توی ملبورن تاکسی راحت گیر می‌آید، مگر در زمان‌های خاصی مثل جمعه شب‌های بارانی یا شب سال نو. هزینه‌ی ورودی تاکسی ٣/١٠ دلار است و به ازای هر کیلومتر هم باید ١/٤٧ دلار به این مبلغ اضافه‌ کنید. البته اگر تلفنی تاکسی رزرو کنید یا بین نیمه‌شب تا ساعت ۵ صبح سوار تاکسی شوید، این کرایه بیشتر هم می‌شود.
شبکه‌ی تراموای ملبورن محله‌های مختلف شهر و حومه‌هایش را به هم وصل می‌کند. ترامواها از ساعت ۵ صبح تا نیمه‌شب فعال هستند و بسته به مسیر و زمانِ روز هر ۵ تا ۲۰ دقیقه یک بار از ایستگاه‌هایشان راه می‌افتند. یادتان باشد که ترامواهای ملبورن در ساعت اوج ترافیک معمولا شلوغ هستند و باید کمی صبر داشته باشید. بلیت تراموا را می‌توانید توی خود تراموا بخرید، اما باید سکه همراهتان باشد. جریمه‌ی بی‌بلیت سوار تراموا شدن حدود ۱۶۲ دلار است، بنابراین حتی برای کوتاه‌ترین مسیرها هم بلیت بدهید.
اتوبوس‌های زرد و قرمز ملبورن بیشتر برای دسترسی به حومه‌ی شهر به درد می‌خورند، گرچه در بعضی مسیرهای داخل شهر هم می‌توانید به جای تراموا و قطار از این اتوبوس‌ها استفاده کنید. شورای شهر ملبورن هم یک سرویس اتوبوس ویژه‌ی گردشگری راه انداخته است که هر روز از ساعت ٩:٣٠ صبح تا ٤:٣٠ عصر مسافران را بین دیدنی‌های ملبورن جابه‌جا می‌کنند. برای اطلاعات بیشتر درباره‌ی این اتوبوس‌ها می‌توانید به مرکز اطلاعات بازدیدکنندگانِ میدان فدریشن (www.thatsmelbourne.com.au) مراجعه کنید.
ایستگاه بزرگ خیابان فلیندرز توقفگاه اصلی همه‌ی قطارهایی است که بین ملبورن و حومه‌اش رفت و آمد می‌کنند. البته چهار ایستگاه دیگر هم در شهر وجود دارند: ساوترن کراس، فلَگستاف، ملبورن سنترال و پارلمان. قطارهای شهری ملبورن از ساعت ۵ صبح تا نیمه‌شب و، بسته به این که چه وقت از روز باشد، هر ۱۰ تا ۳۰ دقیقه یک‌ بار از ایستگاه‌ها حرکت می‌کنند. یادتان باشد که یک‌شنبه‌ها ساعت کار قطارها تغییر می‌کند. برای اطلاع از مسیر قطارها و ساعت حرکتشان می‌توانید به نشانی اینترنتی www.metlinkmelbourne.com.au مراجعه کنید.

جشنواره‌ها و رویدادها

ژانویه
مسابقه‌های تنیس اُپنِ استرالیا
بهترین تنیسورهای جهان، هر ژانویه، در ملبورن جمع می‌شوند تا برای قهرمانیِ گرند اسلمِ استرالیا رقابت کنند.
نشانی اینترنتی: www.australianopen.com
 
سال نوی چینی
چینی‌تبارهای ملبورن از دهه‌ی ۱۸۶۰ تا امروز سال نوی چینی را در محله‌ی چینی‌ها و خیابان لیتل‌برک با آتش‌بازی و انواع خوراکی‌های خوشمزه جشن می‌گیرند.
نشانی اینترنتی: www.melbournechinatown.com.au

فوریه / مارس
جشنواره‌ی سنت کیلدا
این جشنواره‌ی یک هفته‌ای به یک جشن بزرگ خیابانی در خیابان‌های حومه‌ی ملبورن ختم می‌شود و برنامه‌های زنده‌ی موسیقی جزء جدانشدنی آن هستند.
نشانی اینترنتی: www.stkildafestival.com.au

جشنواره‌ی غذا و نوشیدنی ملبورن
این جشنواره، با بازارچه‌های غذایی، برگزاری کلاس‌های آشپزی و هنرنمایی سرآشپزهای مشهور در خیابان‌ها، حال و هوای شهر را عوض می‌کند. خیلی از رستوران‌های ملبورن هم به این مناسبت به مشتری‌هایشان تخفیف می‌دهند.
نشانی اینترنتی: www.melbournefoodandwine.com.au

جشنواره‌ی مد ملبورن
جشنواره‌ی مد ملبورن یک هفته طول می‌کشد و خیلی از غول‌های دنیای مد هم برای شرکت در این جشنواره به ملبورن سفر می‌کنند.
نشانی اینترنتی: www.mff.com.au
 
مسابقه‌ی گرند پریکس فرمول یکِ ملبورن
ملبورن در ماه مارس خیلِ عشق سرعت‌هایی را به خود جذب می‌کنند که از همه‌جای دنیا می‌آیند تا مسابقه‌ی گرند پریکس فرمول یک را تماشا کنند که در مسیر دورتادور پارک آلبرت برگزار می‌شود.
نشانی اینترنتی: www.grandprix.com.au

آوریل
رژه‌ی روز آنزاک
ملبورنی‌ها هم، مثل بقیه‌ی استرالیایی‌ها، هر سال روز ۲۵ آوریل را برای بزرگداشت سربازان آنزاک جشن می‌گیرند و رژه‌ی بزرگی هم برگزار می‌کنند.
نشانی اینترنتی: www.shrine.org.au

جشنواره‌ی بین‌المللی کمدی ملبورن
کمدین‌های با استعداد محلی و بین‌المللی در این جشنواره‌ی ۲۵ روزه دور هم جمع می‌شوند و با برنامه‌های استند‌آپ کمدی، نمایش‌های کمدی، اجراهای خیابانی و برنامه‌های کمدی رادیویی و تلویزیونی موجی از خنده و شادی را به شهر می‌آورند.
نشانی اینترنتی: www.comedyfestival.com.au
 
می
جشنواره‌ی فیلم سنت کیلدا
اولین و بهترین جشنواره‌ی فیلم کوتاه استرالیا که خیلی‌ها به‌ خاطرش به این شهر سفر می‌کنند.
نشانی اینترنتی: www.stkildafilmfestival.com.au
 
ژوئیه
جشنواره‌ی بین‌المللی فیلم ملبورن
جشنواره‌ای دو هفته‌ای که بیشتر سینماهای شهر در برگزاریش شرکت می‌کنند.
نشانی اینترنتی: www.melbournefilmfestival.com.au

اوت
نمایشگاه هنر ملبورن
این دو سالانه‌ی هنری در سال‌های زوج بسیاری از هنرمندان استرالیا و منطقه‌ی آسیا  پاسیفیک را به ملبورن می‌کشاند.
نشانی اینترنتی: www.artfair.com.au
 
اکتبر
جشنواره‌ی بین‌المللی هنرهای ملبورن
در جریان این جشنواره می‌توانید از برنامه‌های تئاتر، اپرا، باله، موسیقی و هنرهای دیداریِ هنرمندان استرالیایی و بین‌المللی لذت ببرید.
نشانی اینترنتی: www.melbournefestival.com.au

دسامبر
شب سال نو
ساعت ۹ شب سال نو، بساط آتش‌بازی را توی ساحل یارا راه می‌اندازند که تا نیمه‌شب طول می‌کشد.
نشانی اینترنتی: www.thatsmelbourne.com.au

برای مسافر ایرانی

مساجد
مسجد سان‌شاین
قبرسی‌های ترک‌تبار ایالت ویکتوریا این مسجد را بین سال‌های ۱۹۸۵ تا ۱۹۹۲ به سبک ترکی عثمانی ساخته‌اند.
نشانی: سان‌شاین، خیابان بالارات، شماره‌ی ۶۱۸
تلفن: ۹۳۶۳۸۲۴۵

مسجد پرستن
این مسجد در پرستن، یکی از حومه‌های ملبورن، قرار گرفته است و جامعه‌ی اسلامی ایالت ویکتوریا اداره‌اش می‌کند. این‌جا را مسلمانان بوسنیایی و عرب ساکن ملبورن در اواسط دهه‌ی ۱۹۷۰ ساخته‌اند و مراسم نماز جماعت هم برگزار می‌کند.
نشانی: پرستن، خیابان کرامر، شماره‌ی ۹۰
تلفن: ۹۴۷۰۲۴۲۴

رستوران‌های ایرانی
رومی
این رستوران را یک زوج استرالیایی در سال ۲۰۰۶ افتتاح کرده‌اند و غذاهای ایرانی و لبنانی دارد. این‌جا هفت روز هفته باز است و با غذاهای لبنانی و انواع کباب‌ها و پلوهای ایرانی از شما پذیرایی می‌کند.  
نشانی: برنزویک ایست، خیابان لایگن، شماره‌ی ۱۱۶
تلفن: ۹۳۸۸۸۲۵۵

عالی‌قاپو
این رستوران در فضایی رمانتیک و شیک با غذا‌های رنگارنگ خاورمیانه‌ای و ایرانی، از جمله انواع کباب‌ها و خورش‌ها، و یک فنجان چای عالی از شما پذیرایی می‌کند.  
نشانی: تمپل تولاور، خیابان تامپسنز، شماره‌ی ۴۲۰
تلفن: ۹۸۵۲۳۳۰۲

پرژن فلیورز
رستورانی با غذاهای خاورمیانه‌ای، افغانی و بین‌المللی و فضایی آرام و باشکوه که انواع کباب را با نان داغ و پلو سرو می‌کند.  
نشانی: فارست هیل، خیابان اسپرینگویل، شماره‌ی ۳۳۸
تلفن: ۹۸۷۸۳۰۸۷

برنامه کودک

ملبورن جاذبه‌های زیادی برای بچه‌ها دارد و می‌توانید مطمئن باشید که بچه‌ها خاطره‌ی خوبی از این شهر خواهند داشت. فهرست برنامه‌های مناسبِ بچه‌ها را می‌توانید از مجله‌ی رایگان ملبورنز چایلد (www.melbourneschild.com.au) پیدا کنید که در کتاب‌خانه‌ها و بعضی کافه‌ها در دسترس است. همچنین مرکز بازدیدکنندگان ملبورن هم در این زمینه به شما کمک می‌کند. علاوه بر این برنامه‌های گاه‌به‌گاه و دیدنی‌هایی مثل باغ وحش و آکواریوم ملبورن، جاذبه‌های زیر هم برای بچه‌ها خوشایند هستند:

باغ بچه‌های بنیاد یان پاتر
باغی با تونل‌های تودرتو و محوطه‌ی آب‌بازی که برای بزرگ‌ترها هم دیدنی است.
نشانی اینترنتی: www.rbg.vic.gov.au

لونا پارک
ساعت کار لونا پارک ملبورن با توجه به زمان و نوع آب و هوا متغیر است و بهتر است قبل از رفتن به لونا پارک سری به وب‌سایتش بزنید.
نشانی اینترنتی: www.lunapark.com.au

شماره تلفن‌های اضطراری

اگر با موقعیت‌های اضطراری روبه‌رو شدید با شماره‌ی ۰۰۰ تماس بگیرید. تماس با این شماره از هر تلفنی رایگان است و اپراتور شما را، بسته به نوع مشکلتان، به پلیس، مرکز آمبولانس یا آتش‌نشانی وصل می‌کند.
برای استفاده از خدمات ترجمه و ترجمه‌ی همزمان هم می‌توانید در هر ساعت از شبانه‌روز با تلفن ۱۳۱۴۵۰ تماس بگیرید.