هالووین؛ عجیب و غریب‌ترین جشن دنیا

هالووین را به کریسمس دوم می‌شناسند، یکی از عجیب ‌و غریب‌ترین تعطیلاتی که سال‌ها است در کشورهای سرتاسر جهان جشن گرفته می‌شود. تاریخچه هالووین به بیش از ۲۰۰۰ سال قبل برمی‌گردد و ریشه در آداب‌ورسوم بریتانیایی‌های اولیه دارد. سال‌های دور ایرلندی‌ها و اسکاتلندی‌ها در روزهای پاییزی، در زمان برداشت محصول لباس‌های ترسناک می‌پوشیدند و داخل شلغم را خالی می‌کردند و در آن شمع روشن می‌کردند و جلوی خانه‌هایشان می‌گذاشتند تا ارواح را بترسانند چون معتقد بودند در این روز مرز میان دنیای زنده‌ها و مرده‌ها از بین می‌رود و مرده‌ها به این دنیا می‌آیند تا انتقام بگیرند.
بین سال‌هایی که ایرلندی‌ها به قحطی سیب‌زمینی برخوردند، خانه و زندگیشان را برداشتند و به آمریکا و بقیه کشورهای قابل سکونت مهاجرت کردند. آن‌ها تمام رسم و رسوماتشان ازجمله همین جشن ترسناک را هم با خودشان به سرزمین‌های جدید آوردند، اما چون شلغم در آمریکا به‌سختی پیدا می‌شد فانوس‌های شلغمی جشن هالوین، جایشان را به کدوتنبل‌های خشمگین دادند.هالووین در ژاپن


پیوند ژاپنی‌ها با روح رفتگانشان البته مربوط به خیلی سال قبل‌تر از هالووین است. اما آن‌ها هم، چنین مراسمی را در فستیوال‌های پاییزه‌شان برای احترام به روح درگذشتگان و با حضور صد‌ها فانوس درخشان برگزار می‌کنند. ژاپنی‌ها عقیده دارند که در زمان برداشت محصول روح رفتگان به خانه‌هایشان بازمی‌گردند در این روز برای روشن کردن راه مردگان فانوس‌های نورانی زیادی در آسمان و رودخانه‌های شهرهای مختلف ژاپن‌‌ رها می‌شوند تا مردگان از هر مسیری خواستند به خانه برگردند راه‌شان را گم نکنند.هالووینی‌های کوچک در انگلیسدر انگلیس بیشتر از هر جای دیگری در دنیا این جشن را جدی می‌گیرند. آن‌ها زمان زیادی را صرف یدا کردن لباس مناسب و ماسک‌های ترسناک می‌کنند و در روز هالوین درحالی‌که آواز می‌خوانند یکی‌یکی به خانه‌های اطراف سر می‌زنند تا شکلات جمع کنند.
در انگلستان و لندن فقط به پوشیدن لباس ترسناک برای ترساندن ارواح اکتفا نمی‌شود در خیلی از شهرستان‌های این کشور هنوز در میدان شهر آتش بزرگی برپا می‌شود و مردم سنگ و سبزیجات و آجیل به سمت آن پرتاب می‌کنند تا ارواح فرضی را فراری دهند. در افسانه‌های انگلیسی این اعتقاد وجود دارد که اگر جوانی آجیل را به‌طرف آتش پرتاب کند و آجیل منفجر شود ازدواج پردردسر و پر جنگ و جدالی خواهد داشت.هالووین در آلماندر آلمان جشن هالووین معمولا با جشن سنت مارتین همزمان می‌شود. در روزهای آغاز نوامبر در شهرهای بزرگ مثل فرانکفورت و برلین گرفته تا شهرهای کوچک‌تر مثل هسن، جشنواره کدوتنبل به ‌راه می‌افتد و تمام خانواده‌های روستایی کدوهای پرورش داده‌شان را دراین جشنواره شرکت می‌دهند و با کدو‌ها مجسمه‌های غول‌پیکر گوناگون درست می‌کنند.
یکی دیگر از مکان‌های هیجان‌انگیز برای جشن هالووین قلعه فرانکشتاین در نزدیکی دارمشتات است قلعه‌ای که گفته می‌شود الهام‌بخش مری شلی برای نوشتن کتاب فرانکشتاین بوده. روز هالووین در این قلعه قدیمی مراسم رژه وحشت برپا می‌شود و بازدید داخل قلعه هم رایگان است قلعه‌ای با انبار‌ها و سرداب‌های قدیمی که در آن صدای موسیقی ترسناک لرزه بر جان آدم می‌اندازد.ایرلند، زادگاه هالووینایرلند محل تولد هالووین است و جشن هالووین در این کشور به باشکوه‌ترین شکل ممکن برگزار می‌شود. هنوز هم اکثر مردم این کشور در روز هالوین آتش‌های بزرگی بر پا می‌کنند مردم ساکن شهرهای بزرگ با لباس‌های مبدل در خیابان‌ها رژه‌ می‌روند و روستایی‌ها هم دورهم جمع می‌شوند و بازی‌های قدیمی ایرلندی را به راه می‌اندازند. بازی‌هایی مثل خوردن سیب آویزان از نخ و پیدا کردن گنج‌های پنهان.
ایرلندی‌ها یک خوراکی مخصوص و هیجان‌انگیز هالووینی هم به نام barmbrack دارند، یک کیک اسفنجی میوه‌ ای که در آن حلقه انگشتر، بذر گیاه، دکمه، سکه و از این‌جور چیز‌ها پنهان می‌کنند و هرکدام از این وسایل در بشقاب هرکسی که افتاد به این معنی است که سال آینده یا ازدواج می‌کند یا پول حسابی به او می‌رسد یا سال موفقی را می‌گذارند و...

هالووین با آمریکای لاتین و اسپانیا


در کشورهای اسپانیایی‌زبان جشن هالووین به فستیوال el dia de los muertos یا روز مرگ معروف است، این جشن از ۳۱ اکتبر تا ۲نوامبر برگزار می‌شود و در این سه روز در شهرهای مختلف، از مکزیکوسیتی گرفته تا مادرید تمامی خانواده‌ها ورودی خانه‌هایشان را با آب‌نبات و گل و عکس رفتگان تزئین می‌کنند و غذای موردعلاقه فرد درگذشته را هم می‌پزند و برایش جلو در می‌گذارند، بعضی وقت‌ها یک ظرف آب هم جلو در می‌گذارند تا روح مرده بتواند خودش را در آن شست‌وشو دهد و پاک شود.
نماد اصلی این مراسم جمجمه رنگی با تاجی از گل‌های بهاری است و اکثر مردم به‌جای پوشیدن لباس شخصیت‌های فانتزی خودشان را به شکل این نماد درست می‌کنند. در اسپانیا خیلی‌ها در این روز به قبرستان می‌روند و در کنار مزار بستگانشان پیک‌نیک برگزار می‌کنند. بعد یک فرد زنده را در تابوت می‌گذارند و به شکل نمادین در خیابان به دنبالش راه می‌افتند و به سمت تابوت گل و آب‌نبات و میوه پرت می‌کنند.
از آغاز اکتبر تا پایان فصل پاییز پروانه‌های بی‌شماری به جنگل صنوبر در مکزیک مهاجرت می‌کنند که مردم این منطقه عقیده دارند این‌ها روح نیاکانشان هستند که دوباره به زندگی برگشته‌اند.

سوئدی‌ها و هالوویندر سوئد هم هالووین مثل خیلی از کشورهای دیگر با پوشیدن لباس‌های عجیب‌وغریب و با حضور جک فانوسی و مراسم قاشق زنی جشن گرفته می‌شود، اما در این‌ کشور هالووین آن‌چنان هم ترسناک نیست. کدو‌ها اکثراً چهره‌های خندان دارند و خبری از شخصیت‌های فیلم‌های هارور هم نیست. سوئد در شب هالووین غرق نور و روشنایی است چراکه سوئدی‌ها در این شب حیاط خانه‌هایشان، خیابان‌ها و سرتاسر قبرستانش شهر را شمع باران می‌کند
مراسم هالویین در این کشور یک هفته طول می‌کشد و به هفته هالووین شهرت دارد یک روز قبل از تعطیلات آخر هفته به مناسبت هالووین ادارات و دانشگاه‌ها نصف روز را کار می‌کنند و بچه‌مدرسه‌ای‌ها هم یک روز کامل به تعطیلات آخر هفته‌شان اضافه می‌شود.

با عضویت در خبرنامه زورق از تخفیف‌های ویژه، جشنواره‌های خرید، رویدادهای مهم دنیای سفر و گردشگری باخبر شوید.