فستیوال‌های زمستانی؛ گرم‌ترین جشن‌های دنیا

زمستان، با همه سردی و برف و یخش، فصل خوشی‌های تمام‌نشدنی در سراسر دنیا است؛ جدا از کریسمس و جشنواره‌های پرشور و بازارهای خرید بی‌شمار، فستیوال‌های زمستانی زیادی در شش گوشه دنیا برپا می‌شود که ماه‌های پایانی سال را گرم و دلچسب می‌کنند. اگر سردی زمستان را دوست ندارید، به شرق آسیا یا جنوب اروپا سفر کنید و زمستان را کنار مردم خوشحال مناطق گرمسیری جشن بگیرید. هرچند که شهرهای سرد و پربرف هم مقصدهای هیجان‌انگیزی برای شرکت در جشنواره‌ها هستند. جشنواره‌های زمستانی آنقدر متنوع هستند که هرجور سلیقه را راضی می‌کنند. در شرق آسیا جشن سال نوی چینی با رقص شیر و اژدها و فانوس‌های قرمز همه را به وجد می‌آورد؛ در هند جشن‌های صحرایی به راه می‌افتد؛ در اسپانیا طبل شادی نواخته می‌شود و در ابوظبی جشنواره غذا به راه می‌افتد. محبوب‌ترین کارناوال‌های جهان هم در ونیز، ریودوژانیرو و نیس به خیابان‌ها می‌آیند تا زمستان چیزی از بهار کم نداشته باشد. عاشقان موزیک هم راهی کنسرت‌های باشکوه جاز می‌شوند. برای سفر منتظر بهار نمانید؛ چمدان ببندید و از توی تقویم جشنواره‌ها سفر زمستانی ایده‌آل‌تان را انتخاب کنید.


سال نوی چینیچین، تایلند و سنگاپور
۲۱ ژانویه و ۲۰ فوریه

شکی نیست که کریسمس، بزرگترین و محبوب‌ترین فستیوال زمستانی دنیا است. اما از کریسمس که بگذریم، هیچ جشن دیگری در دنیا نیست که به اندازه‌ی سال نوی چینی شرکت‌کننده داشته باشد! این جشن به فستیوال بهار هم معروف است. هر سال بر اساس تقویم قمری چینی در یکی از روزهای بین ۲۱ ژانویه و ۲۰ فوریه سال برای چینی‌ها تحویل می‌شود و پایکوبی‌شان حدود دو هفته ادامه دارد. سال نوی چینی یک جورهایی پدربزرگ همه‌ی جشن‌ها و شادی‌های چینی است و اگر این موقع از سال در چین یا هنگ‌کنگ باشید، همراه چشم‌بادامی‌های خوشحال وارد دنیای فانوس‌های قرمز و رقص‌های خیابانی شیر و اژدها خواهید شد. اولین شب سال نو از همه پرهیجان‌تر و باشکوه‌تر است؛ صدای ترقه‌ها، طبل‌ها و سنج‌ها شهر را به رقص می‌آورند و آتش‌بازی‌ها و چوب‌های شعله‌ور بامبو، آسمان را روشن می‌کنند تا ضیافت چشم و گوش کامل شود. بعد از تماشای رقصنده‌های سنتی خوش‌آب‌ورنگ و نمایش‌های آیینی خیابانی، نوبت خوردن دامپلینگ، ماهی، نودل‌ها و سوپ‌های مخصوص سال نو می‌رسد. بعد از شام هم همه به بازارهای گل سرازیر می‌شوند و به هم‌دیگر شکوفه‌های خوش‌عطر هلو هدیه می‌دهند که برای‌شان شانس می‌آورد. بهترین شهرها برای لذت بردن از سال نوی چینی، پکن، شانگهای و هنگ‌کنگ هستند. البته در تایلند و سنگاپور هم در محله چینی‌ها جشن سال نو برگزار می‌شود. هنگ‌کنگ بیشتر برای آتش‌بازی‌های خیره‌کننده و باشکوه و پکن و شانگهای به خاطر رقص و موسیقی خیابانی معروف‌اند. اگر به فکر یک سفر زمستانی متفاوت هستید، جشن سال نوی چینی می‌تواند بهانه خوبی باشد برای سفر به آسیا و جشن گرفتن به سبک شرقی. گرفتن ویزای چین ده روز، ویزای تایلند یک هفته‌ و ویزای سنگاپور سه هفته طول می‌کشد.

فستیوال یخ هاربیناهالی شهر هاربین در شمال شرقی کشور چین و با فاصله‌ی اندک از روسیه، از سال ١٩٦٣ تاکنون، میزبان یکی از دیدنی‌ترین نمایش‌های زمستانی‌اند: جشنواره‌ی مجسمه‌های یخی. می‌گویند کل این مراسم به‌خاطر ماهیگیرهای همین منطقه است که به وجود آمده. سال‌ها پیش، ماهیگیرهای اهل شمال شرقی چین، برای ساختن فانوسی که وقت رفتن به دریا، لب ساحل بگذراند و تا وقت برگشتنشان سالم بماند، از قالب‌های یخی استفاده می‌کردند و داخل آن شمع می‌گذاشتند. این فانوس‌های یخی، اولین بهانه برای برپایی نمایشگاهی از مجسمه‌های یخی بودند که اولین بار در پارک ژائولین برگزار شد.
از سال ٢٠١١ تا به حال، این جشنواره در پارک سان‌آیلند برگزار می‌شود؛ جایی آنقدر بزرگ که جشنواره‌ی مجسمه‌های یخی هاربین را تبدیل کرده به بزرگترین جشنواره‌ی یخی دنیا و هر سال، ده‌ها هزار نفر هنرمند در ساختن ساختمان‌ها و مجسمه‌های کوچک و بزرگ از برف و یخ، همکاری می‌کنند. تاریخ رسمی نمایشگاه از پنجم ژانویه تا اواخر ماه فوریه است، اما معمولا نمایشگاه‌ها کمی زودتر و مدتی بعد از این تاریخ هم قابل تماشا هستند. اگر در این تاریخ مسافر چین بودید و خواستید سری هم به این جشنواره بزنید، لباس‌های گرم را فراموش نکنید.


فستیوال جایسالمر دیزرت

جایسالمر- هند
۲۰ تا ۲۲ فوریه

زمستان، بهترین فصل برای سفر به هند گرمسیر و فستیوال صحرا بهترین بهانه سفر است. به خصوص که گرفتن ویزای هند چندان سخت نیست و اگر همین روزها اقدام کنید، دو هفته‌ای به دستتان می‌رسد.
بین این همه فستیوال‌ شهری و جشن‌های خیابانی، یک خوشی صحرایی تمام‌عیار هم لازم است. شهر کویری جایسالمر به خاطر معماری ماسه‌سنگی زردرنگ و قصرهای مهاراجه‌اش، به شهر طلایی معروف است و هر سال زمستان میزبان پایکوبی اهالی خوشحال راجستان زیر آسمان صاف کویر می‌شود. این فستیوال سه روزه برخلاف بیشتر جشن‌های هندی، مذهبی نیست و روش هیجان‌انگیزی برای کشف میراث کهن و سنت‌های خوش‌آب‌ورنگ راجستان است. بخش مهمی از این فستیوال، مسابقات صحرایی در طول روز است؛ از بستن دستارها و عمامه‌های هندی تا شتردوانی و البته رقابت بین بهترین و بلندترین سبیل‌های مردانه! تماشای بازی چوگان با شتر هم تجربه‌ای است که هیچ جای دیگری در دنیا نخواهید داشت. شب‌های جایسالمر هم به رقص‌های شاد گروهی، موزیک زنده با سازهای محلی و آتش‌بازی‌های مهیج می‌گذرد که روی آسمان پرستاره‌ی کویر، رنگ و نور و صدا می‌پاشند. مردان هندی با لباس‌های سنتی راجستان و شمشیر، روی اسب، شتر یا فیل وارد میدانگاه اصلی فستیوال می‌شوند و داوران در مورد کیفیت و طول سبیل آن‌ها نظر می‌دهند! اقامت در کمپ سافاری، خرید خنزرپنزرهای رنگی از بازار کوچ‌نشین‌ها و مزه کردن شیرینی‌های محلی کویر هم از تجربه‌های دیگر فستیوال صحرایی جایسالمر هستند.


جشنواره غذای ابوظبیابوظبی- امارات
۵ تا ۲۳ دسامبر

زمستان، بهترین وقت سفر به امارات و لذت بردن از هوای گرم خلیجی است؛ به خصوص که در کمتر از یک هفته و بی‌دردسر می‌توانید ویزای امارات بگیرید. اگر یک جشنواره خوش آب و رنگ غذا هم در ابوظبی برگزار شود که دیگر باید چمدان‌ها را سریع‌تر بست. فستیوال غذای ابوظبی یک جشن خوشمزه سه هفته‌ای است که غذادوست‌ها را به چشیدن سیک‌های آشپزی مختلف دنیا، آشنایی با بهترین سرآشپزها و البته غذاهای خیابانی هیجان‌انگیز و نو دعوت می‌کند. جشن باربیکیو، فستیوال دسرها، غذا خوردن با هنرپیشه‌های مشهور هالیوود و سرآشپزهای ستاره‌دار و خیلی برنامه‌های متنوع دیگر طی این سه هفته در ابوظبی برگزار می‌شوند. بیشتر از ۶۰ کامیون مخصوص غذاهای خیابانی با حدود ۱۵۰ نوع خوراکی در خیابان‌ها به راه می‌افتند تا این پایکوبی خوشمزه کامل شود. بنابراین همه جور انتخابی دارید؛ از لوکس‌ترین غذاها در هتل‌های پنج ستاره تا غذاهای خوشمزه و صمیمی در خیابان. به همه این‌ها موزیک زنده خیابانی و تخفیف‌ها و پیشنهادهای ویژه در رستوران‌ها و مرکزخریدها را هم اضافه کنید. شرکت در این فستیوال رایگان است و ورودی ندارد.


لا تامبوراداسن سباستین- اسپانیا
۱۹ و ۲۰ ژانویه

همین اول بگوییم که اگر دنبال سکوت و آرامش هستید، لا تامبورادا را فراموش کنید؛ چون پر سروصداترین جشنواره اسپانیاست! ۳۰۰ سال است که مردم شهر کوچک سن سباستین، روزی را که به نام قدیس شهرشان، سباستین، نامگذاری شده، با رژه‌ی هزاران مرد و زن طبل‌نواز جشن می‌گیرند. خودتان را توی صفحات کتاب‌ قصه‌های اروپایی تصور کنید؛ مردم شهر به ۱۰۰ گروه مجزا تقسیم می‌شوند که هر کدام ۲۰ تا ۵۰ نوازنده‌ی طبل با لباس‌ آشپزهای قرن هجدهمی، دهقان‌های روستایی و سربازان دوران ناپلئون دارند. جشن در نیمه‌شب بین ۱۹ و ۲۰ ژانویه با برافراشتن پرچم سفید و آبی سن سباستین، بر فراز میدان اصلی شهر شروع می‌شود و سپس قطعه‌ی موسیقی مخصوص شهر که شبیه موزیک لهستانی پولکا است نواخته می‌شود و پرتاب‌تان می‌کند به اروپای قرن نوزدهم. در مورد ریشه‌ی این جشن روایت دیگری هم هست که طبق آن طبل‌نوازی اهالی شهر در حلقه‌های منظم، نماد اتحاد و دفاع در برابر حمله‌ی ناپلئون حدود سال ۱۷۰۰ است و بعدها اهالی خوشحال و عاشق جشن و سرور این شهر آن را تبدیل به یک پایکوبی دسته‌جمعی ۲۴ساعته کرده‌اند که از نیمه شب ۲۰ ژانویه تا نیمه شب ۲۱ ژانویه کل شهر را به رقص درمی‌آورد. اگر از سروصداها خسته شدید، به یکی از رستوران‌‌های فوق‌العاده‌ی شهر بروید و دلی از عزا درآورید. فراموش نکنید که سن سباستین بیشترین تعداد رستوران‌های ستاره‌دار میشلن را نسبت به جمعیتش در دنیا دارد! شرکت در این فستیوال پرهیجان رایگان است و نیازی به تهیه بلیط ندارید؛ آب و هوای اسپانیا هم در زمستان دلچسب و معتدل است. فقط کافی‌ست به فکر ویزا باشید که صدورش حدود دو هفته طول می‌کشد. از مادرید تا سن‌سباستین با ماشین ۴ ساعت و با قطار ۵ ساعت راه است.


کارناوال ونیزونیز- ایتالیا
۲۳ ژانویه تا ۹ فوریه

اگر از پوشیدن لباس‌های باشکوه، ولی عجیب، خوش‌تان می‌آید و اگر اهل بالماسکه هستید، هفته‌ی آخر ژانویه یا هفته‌ی اول فوریه به ونیز سفر کنید. کافی است از دو هفته قبل برای ویزا اقدام کنید و بعد چمدان‌تان را به مقصد ونیز زمستانی ببندید که از خیلی جاهای دیگر دنیا گرمتر است. کارناوال ونیز در اصل بالمالسکه‌ی باشکوهی به وسعت یک شهر است. طی این روزها، ونیزی‌ها لباس‌های کلاسیک قرون گذشته را با زرق‌وبرق زیاد و رنگ‌های تند می‌پوشند، ماسک‌های عجیب و هیجان‌انگیز می‌گذارند و سوار بر قایق‌‌ها، به صورت ناشناس، در آبراهه‌ها و کانال‌های شهر گردش می‌کنند؛ طوری که خودتان را وسط یک رمان گوتیک یا گروتسک تصور می‌کنید! این کارناوال، رمزآلودترین و نوستالژیک‌ترین فستیوال دنیا ست؛ اهالی شهر و توریست‌هایی که از همه جای دنیا به ونیز سفر کرده‌اند، برای چند روز، زندگی واقعی مدرن را فراموش می‌کنند، به فانتزی‌هایشان پر و بال می‌دهند و زندگیشان در قصه‌های می‌چینند. شب آخر کارناوال، با رقص، موسیقی، آتش‌بازی و پرفورمنس نمادین ماسک‌ها به پایان می‌رسد. برای دیدن ماسک‌های کارناوال هم که شده، ارزشش را دارد سفرتان به ونیز را با تقویم کارناوال هماهنگ کنید. این ماسک‌ها شهرت جهانی دارند و جزء میراث فرهنگی و هنری ونیز هستند. سازندگان آنها هم جایگاه مهمی در جامعه‌ی ونیز دارند. می‌گویند پوشاندن صورت با ماسک، روش نوعی اعتراض تاریخی به تبعیض‌های اجتماعی در اروپای قدیم بوده. به هرحال کارناوال ونیز، امروز یکی از شادترین و البته کلاسیک‌ترین فستیوال‌های دنیا است. برای شرکت در بعضی از مراسم و برنامه‌های کارناوال باید بلیط تهیه کنید که قیمت‌شان از ۱۵۰ یورو شروع می‌شود، اما خیلی از جشن‌های خیابانی رایگان هستند و می‌توانید بدون پرداخت هزینه از آنها لذت ببرید. فاصله ونیز تا رم و میلان ۵ و ۳ ساعت است.


کارناوال ریوریودوژانیرو-برزیل
۵ تا ۱۰ فوریه

سرمای زمستان را فراموش کنید و خودتان را برای موسیقی شاد لاتین، با حرکات تند آفریقایی آماده کنید! رقص سامبا به روح برزیل گره خورده و طبعاً کارناوالی هم که در پایتخت برگزار شود، حول رقص و موزیک سامبا با لباس‌های فانتزی رنگارنگ می‌گردد. طی روزهای فستیوال، حدود ۲ میلیون نفر برزیلی خوشحال با پوست‌های سبزه، لباس‌های کلاسیک سامبا، تاج‌های پردار سبز و زرد و قرمز و بال‌های بزرگی که به پشت‌شان وصل کرده‌اند به خیابان‌ها می‌آیند. شرکت‌کنندگان اصلی کارناوال ریو، مدارس سامبای شهر هستند. هر مدرسه از چند ماه قبل یک گروه نمایش مخصوص ۱۰ تا ۱۵ نفره آماده کرده و کارناوال با معرفی هر مدرسه و سبک موسیقی و نوع پرفورمنس آن‌ها شروع می‌شود. هر گروه، پرچم، لباس و رقص مخصوص خود را دارد و هر یک از اجراها یک داستان نمادین در قالب یک تئاتر خیابانی موزیکال است که بازیگران آن، رقصنده‌ها، نوازندگان و رهبر گروه هستند. هم‌زمان با اجراهای منظم در میدان اصلی شهر، بقیه‌ی مردم در کوچه‌ها و خیابان‌ها مشغول رقص سامبا و پایکوبی خیابانی دسته‌جمعی هستند. کارناوال ریو در واقع فستیوال بزرگ سامبا و کنسرت خیابانی موزیک برزیلی است؛ رقص سنتی برزیل، از حرکات موزون آفریقایی الهام گرفته و همراه با موزیک باتاکودا، که ساز اصلی آن پرکاشن است، اجرا می‌شود. اگر قصد سفر به ریو دارید، جوری برنامه‌ریزی کنید که بتوانید در پرجنب‌و‌جوش‌ترین و خوشحال‌ترین جشنواره دنیا شرکت کنید. سفر به برزیل اصلا ارزان نیست، اما اگر برای یک سفر استثنایی در زمستان پس‌انداز کرده‌اید، پیشنهاد می‌کنیم در روزهای این جشنواره به ریو سفر کنید. صدور ویزای برزیل حدود ده روز طول می‌کشد. برای حضور در هر کدام از اجراها، نمایش‌ها و مراسم باید بلیط تهیه کنید که قیمت‌شان از ۴۰ دلار شروع می‌شود و تا ۱۵۰ دلار می‌رسد.


جشنواره شهر قدیم پوکتپوکت- تایلند
۲۵ تا ۲۸ فوریه

تایلندی‌ها به شاد بودن و علاقه به جشن‌ و فستیوال معروفند. هنوز خوشی‌های سال نوی چینی در تایلند تمام نشده که اهالی پوکت فستیوال دیگری در بخش تاریخی شهرشان به راه می‌اندازند و تمام خیابان‌های اصلی اطراف آن تبدیل به پیاده‌راه می‌شوند تا میزبان محلی‌های خوش‌لباس و شاد و توریست‌های مشتاق باشند. همه جور خوشی و اتفاق رنگارنگ را در این جشن تجربه می‌کنید. می‌توانید زیر نور چراغ‌های کوچک رنگی، سوار بر کالسکه‌های سنتی چینی، شهر را بگردید، کارناوال‌های هنری و رژه‌های خیابانی تماشا کنید، رقص کلاسیک چینی را با رقصنده‌های ظریف کیمونوپوش از نزدیک ببینید، در کانال‌های مرکز شهر، مجانی قایق‌سواری کنید و به دیدن اژدهای چینی در پارک کویین سیرکت بروید. فستیوال پوکت با رنگ‌های آسیایی تند و با کلی نور و صدا و انرژی، همه‌ی سلیقه‌ها را راضی می‌کند. ویزای تایلند رایگان است و صدورش حدود ۱۰ روز طول می‌کشد. بنابراین در هوای معتدل پوکت می‌توانید حسابی از این جشنواره زمستانی سه روزه لذت ببرید.


جشنواره نورآمستردام-هلند
ا دسامبر تا ۲۲ ژانویه

هلندی‌ها، سردترین و تاریک‌ترین روزهای سال را با یک جشنواره پر نور طولانی گرم می‌کنند؛ طی ۵۵ روز جشنواره، بهترین‌های هنر نورپردازی هلندی و بین‌المللی به آمستردام می‌آیند تا همه خلاقیت و مهارت‌شان را با نورانی کردن میدان‌ها و کانال‌های شهر نشان دهند. یکی از هدف‌های مهم این جشنواره معرفی و توسعه هنر نوپای نورپردازی و حمایت از هنرمندان این حرفه است. هر سال حدود ۱۸۰۰ هنرمند از ۵۰ کشور در این جشنواره شرکت می‌کنند. همه مجسمه‌ها، سازها و آثار هنری این فستیوال توسط تیم‌های متخصص آماده و بعد داوری می‌شوند. شعار جشنواره نور آمستردام جشن گرفتن زمستان با هنر، نور و آب است. اگر با سرمای هوا مشکلی ندارید، آمستردام را برای یک سفر زمستانی پر نور انتخاب کنید. صدور ویزای هلند دو تا چهار هفته طول می‌کشد و اگر سریع‌تر اقدام کنید، می‌توانید به جشنواره برسید. بلیط‌های برنامه‌ها و نمایشگاه‌های مختلف فرق می‌کنند و بین ۲۵ تا ۸۰ یورو قیمت دارند.


جشنواره اژدها

لیوبلیانا- اسلوونی
۶ فوریه

اگر به قصه‌های رنگارنگ و افسانه‌های پررمز و راز اروپای شرقی علاقه دارید، ششم فوریه سال میلادی جدید را در اسلوونی بگذرانید. شهر تاریخی لیوبلیانا، پایتخت اسلوونی، میزبان رژه‌ها و کارناوال‌های خیابانی دیدنی، با تم اژدها می‌شود که سمبل این شهر است. خیلی از عروسک‌ها و نمادهای این فستیوال جزء میراث فرهنگی فولک و ادبیات شفاهی اسلوونی هستند که با دیدن‌شان خودتان را توی یک کتاب قصه رنگی تصور می‌کنید. بخش مهمی از نمایش‌های خیابانی را هم بچه‌ها با لباس‌های مخصوص اجرا می‌کنند. موزیک زنده، برنامه‌های شاد و غرفه‌های غذای محلی هم در این روز، جشن را تکمیل می‌کنند. صدور ویزای اسلوونی را سفارت اتریش در تهران به عهده دارد و حدود دو هفته طول می‌کشد.


کارناوال نیسنیس، فرانسه
۱۱ تا ۲۶ فوریه

آسمان آبی شفاف، رژه‌های حیرت‌انگیز و عطر توده‌های رنگارنگ گل در ساحل، تصویری است که هر کسی را برای سفر به نیس در زمستان وسوسه می‌کند. هر سال طی این دو هفته شهر محبوب نیس که مورد علاقه توریست‌های سراسر دنیا است، میزبان اجراهای مختلف تئاتر، غرفه‌ها و بازارهای خیابانی رنگی، آتش‌بازی‌های تماشایی و کارناوال‌های گل با تزئینات باورنکردنی می‌شود. حدود ۱۰۰۰ موزیسین و رقصنده از همه جای دنیا در این کارناوال عظیم هنرنمایی می‌کنند و کلی گل میموزا، ژرورا و لیلیوم از روی کارناوال به سوی جمعیت پرتاب می‌شود. کارناوال نیس، بعد از کارناوال ونیز و ریو، مشهورترین و محبوب‌ترین کارناوال دنیا است. بلیط‌های این جشنواره حدود ۳۰ یورو قیمت دارند. نیس دومین فرودگاه بزرگ فرانسه را دارد و بلیط هواپیما نیس را می‌توانید به راحتی تهیه کنید. دریافت ویزای فرانسه هم حدود دو هفته طول می‌کشد. از همین حالا فرصت دارید برنامه سفر به سواحل بی‌نظیر فرانسه و شرکت در کارناوال گل را بچینید.

جشنواره وینترجاز

کپنهاگ، دانمارک
۳ تا ۲۶ فوریه

فوریه هر سال، شهرهای دانمارک میزبان حدود ۵۰۰ کنسرت جاز از هنرمندان سراسر دنیا می‌شوند. این جشنواره پرشور موسیقی از سال ۲۰۰۱ شروع شده و تنها فستیوال موسیقی دانمارک است که در کل کشور برگزار می‌شود. سالن‌های کنسرت، آمفی‌تئاترها، رستوران‌ها و کتابخانه‌ها تبدیل به استیج اجراهای زنده جاز دانیش و بین‌المللی می‌شود و خیلی‌ها را از همه جای اروپا و دنیا به دانمارک می‌کشاند. به جز کپنهاگ، در آرهوس، اودنسه، آلبورگ و اسبیرگ هم می‌توانید به تماشای اجراها بروید. صدور ویزای دانمارک حدود دو هفته طول می‌کشد و بلیط کنسرت‌ها بین ۵۰ تا ۱۵۰ یورو قیمت دارند. از کپنهاگ تا آرهوس با قطار حدود ۳ ساعت و تا اودنسه ۲ ساعت راه است.
با عضویت در خبرنامه زورق از تخفیف‌های ویژه، جشنواره‌های خرید، رویدادهای مهم دنیای سفر و گردشگری باخبر شوید.