آمستردام

  • تاریخی
  • طبیعت‌گردی
  • سفر با کودک

رفت و برگشت از ۹۶۲,۲۰۰ تومان

هتل از شبی ۶۴۳,۵۶۷ تومان

آمستردام، پایتخت دنج و پر گل هلند، شهر کانال‌های آبی و خانه‌های قایقی، شهر دوچرخه‌ها و آسیاب‌های بادی و شهر رامبراند و ون‌گوگ است. آمستردام معجون دلچسبی از سنن روستایی هلندی و زندگی مدرن شهری‌ست.
روزهای آمستردام را صدای زنگ دوچرخه‌ها، بساط رنگارنگ گل‌فروش‌ها و لغزش نرم قایق‌ها روی آب می‌سازد و شب‌هایش را شمع‌های همیشه‌روشن کافه‌ها و مردم خوشحالی که عاشق شب‌نشینی کنار کانال‌ها هستند. ساختمان‌های قرن هفدهمی، محله‌های تاریخی، پاب‌ها و کافه‌های سنتی معروف به براین کافه، موزه‌های بی‌نظیر با شاهکارهایی از اسطوره‌های نقاشی، بازارهای رنگارنگ و پارک‌های سرسبز چندصدساله آمستردام را تبدیل به یکی از پرتوریست‌ترین پایتخت‌های اروپایی کرده است؛ شهری خوشرنگ و صمیمی که همه را از هر جای دنیا را در آغوش دنجش جا می‌دهد.
زندگی آمستردامی‌ها حوالی میدان‌های شهر یا همان پلاین‌ها جریان دارد؛ همان‌جاهایی که دیدنی‌های حیرت‌انگیز این شهر هم جا خوش کرده‌اند. میدان مشهور دام (Dam) نزدیک ایستگاه مرکزی آمستردام، یکی از نمادهای شهر است که سه دیدنی مهم را در خود جای داده: بنای یادبود ملی هلند که مجسمه‌های تراشیده شده روی آن قربانیان جنگ جهانی دوم را به تصویر می‌کشد، کونینکلیک پالایس یا همان کاخ سلطنتی متعلق به قرن هفدهم که اقامتگاه اصلی ملکه بئاتریس بوده و نیووه کرک یا کلیسای جدید با معماری زیبای گوتیک که متعلق به قرن پانزدهم است. میدان دام محل اصلی تجمع آمستردامی‌ها در جشن‌ها و فستیوال‌های ملی است. اما بزرگترین میدان آمستردام که بهشت عاشقان نقاشی هم هست، موزئوم‌پلاین یا میدان موزه است که موزه ون‌گوگ و موزه اشتدلیک در آن قرار دارند. اولی آثار ونسان ونگوگ و دومی آثار هنر مدرن هلند را به نمایش می‌گذارند.
شب‌های زنده و بیدار آمستردام به فرهنگ کافه‌نشینی مردمش و دلبستگی‌شان به کانال‌های شهر گره خورده. میدان رامبراند و میدان لایدزه نبض شبانه‌ی شهرند و هردویشان هم در منطقه تاریخی کانال رینگ قرار گرفته‌اند. این منطقه پر از سالن کنسرت، تئاتر و سینما است و اجراهای زنده‌ی خیابانی هم طرفداران همه ژانر‌ها از جاز و کلاسیک گرفته تا پاپ و هیپ‌هاپ را راضی می‌کند. آمستردام اما در اصل شهر کافه‌نشین‌هاست و مردمش همیشه به دنبال یک جای دنج و راحت‌اند. نشستن در کافه‌های تاریخی شهر که به براین‌کافه (کافه قهوه‌ای) معروف‌اند از بایدهای سفر به آمستردام است. دلیل این نام‌گذاری دیوارهای این کافه‌هاست که طی قرن‌ها دود دخانیات رنگشان را تیره کرده است. این کافه‌ها را با کافی‌هاوس‌های رایج ایتالیا و فرانسه که به خاطر اسپرسوهای تلخ‌شان معروفند نباید اشتباه گرفت؛ براین‌کافه، نوعی پاب هلندی دنج است که باید در آن نوشیدنی‌های سنتی آمستردام را مزه کنید.
آمستردام با شصت موزه بیشترین تراکم موزه‌ها را میان شهرهای دنیا دارد. موزه ون‌گوگ با بزرگترین مجموعه شاهکارهایش نفس را در سینه حبس می‌کند و موزه ریکس شما را به دنیای ورمیر و رامبراند و عصر طلایی نقاشی می‌برد. موزه رامبراند و موزه اشتدلیک هم آثار رامبراند و موندارین را به نمایش می‌گذارند. موزه هرمیتاژ را هم نباید از دست داد که شعبه‌ای از موزه هرمیتاژ سن‌پترزبورگ روسیه است و آثاری از ماتیسه و پیکاسو را در خود جای داده. خانه آنه فرانک، نویسنده یهودی اهل آلمان هم جای اسرارآمیزی پر از ناگفته‌های جذاب تاریخی است که سالانه یک میلیون توریست از آن بازدید می‌کنند. گردش بی‌هدف در شهر هم دست کمی از دیدن یک موزه ندارد؛ کشف یک باغ پنهان میان کوچه‌ها، یک مغازه‌ی قدیمی روبان‌فروشی، یک صومعه که به تماشاخانه یا سالن کنسرت محلی تبدیل شده و مردمی که سرخوش روی دوچرخه‌ها رکاب می‌زنند. گردش در آمستردام تقریباً همیشه به یک کانال، یک کافه یا یک ساختمان سه‌گوش شبیه نقاشی‌های هلندی ختم می‌شود.
آمستردام دنیای شگفت‌انگیز کانال‌هاست؛ شبکه منظمی از ۱۵۶ کانال و ۱۲۸۰ پل که ۱۰۰ کیلومتر را پوشش داده‌اند. منطقه کانال رینگ در قرن هفدهم و در عصر طلایی هلند ساخته شده و جزء میراث جهانی یونسکو است. چهار کانال اصلی هرن‌گراخت، پرینسن‌گراخت، کایزرس‌گراخت و سینگل در این منطقه قرار دارند و همه اتفاقات خوب شهر هم همین‌جا می‌افتد؛ سینماها، کنسرت‌ها، تئاتر‌ها، کافه‌ها و موج مردم محلی که دو طرف کانال‌ها جا خوش کرده‌اند. تماشای ساختمان‌های باریک و بلند با سقف‌های سه‌گوش که دو طرف کانال‌ها صف کشیده‌اند، ترافیک دوچرخه‌ها روی پل پرینسن‌گراخت، خانه‌های قایقی روی آب و البته قایق‌سواری از لذت‌های فراموش‌نشدنی کانال‌هاست. البته زمستان‌ها که آب یخ می‌زند، آمستردام تبدیل به پیست اسکی می‌شود. در کانال رینگ جشن‌ها و فستیوال‌های زیادی هم برگزار می‌شود؛ از جشن روز شاه گرفته تا فستیوال موسیقی کلاسیک معروف به گراختن‌فستیوال یا جشنواره کانال.
وسیله نقلیه در پایتخت هلند دوچرخه و قایق است؛ چه برای رفتن به سر کار و دانشگاه، چه خرید و چه قرار ملاقات. یک آمستردامی اگر روی دوچرخه نباشد، حتما سوار قایق است! مغازه‌های کرایه دوچرخه و قایق هم همه جای شهر هستند. پیشنهاد می‌کنیم هر دو را کرایه کنید و از رکاب زدن روی پل‌ها و پارو زدن در کانال‌های آمستردام لذت ببرید.
آمستردام شهر سرسبزی است که بچه‌ها را هم خوشحال نگه می‌دارد. پارک ۴۷ هکتاری ووندل با درخت‌های انبوه، حوضچه‌ها، پل‌ها، مسیرهای پیاده‌روی خنک و مجسمه‌های دیدنی مثل مجسمه‌ی ماهی اثر پیکاسو، بهترین جا برای بازی و دوچرخه‌سواری شما و بچه‌هاست. آمستردامسه بُس هم پارک جنگلی وسیعی است که بچه‌ها می‌توانند در آن از مزرعه بزها بازدید کنند، قایق‌سواری کنند یا در کافه‌ها پنکیک بخورند. موزه دریایی یا موزه هت شیپ‌وارت با مجموعه‌ای از نقاشی‌های زیبا، نقشه‌های قدیمی و ماکت انواع کشتی‌ها چیزهای زیادی در مورد تاریخ هلند به بچه‌ها یاد می‌دهد.
خرید از بازارهای سنتی آمستردام هم لذت کم‌نظیری دارد. بازار آلبرت کویپ‌مارکت بزرگترین و شلوغ‌ترین بازار شهر است و در آن همه چیز از میوه و سبزی و ادویه تا ژامبون و پنیرهای خوش‌طعم هلندی می‌فروشند. کفش و لباس و چیزهای دیگر را هم اینجا با قیمت ارزان‌تر پیدا می‌کنید. دکه‌های اغذیه‌فروشی این بازار هم اسنک‌های وسوسه‌انگیز محلی مثل ساندویچ ماهی هرینگ، دونات و کلوچه‌های کاراملی سرو می‌کنند. برای خرید لباس و سایر‌ اجناس مارک‌دار باید به منطقه نگن استراجس یا همان نُه خیابان سر بزنید. کافی است از کاخ سلطنتی در میدان دام دو دقیقه پیاده‌روی کنید. این خیابان‌های دیدنی از کانال سینگل تا پرینسن‌گراخت کشیده شده‌اند و پر از بوتیک‌، جواهرفروشی و گالری‌های هنری‌اند.
خیلی‌ها هلند را با گل‌های مشهورش می‌شناسند. سر زدن به بازار گل بلومن‌مارکت درکانال سینگل هم قطعا تجربه پرهیجانی‌ است. این بازار اولین بار در ۱۸۶۲ شروع به کار کرد و تبدیل به مشهورترین بازار گل هلند شد. از لاله‌های سنتی هلندی و شمعدانی گرفته تا نرگس و سرو خانگی در این بازار به فروش می‌رسد. اطراف بازار گل پر از مغازه‌های سوغاتی‌فروشی است که می‌توانید از آن‌ها کفش‌های چوبی محلی، پیاز گل و ظروف سفالی سنتی سفید و آبی بخرید و برای خانواده و دوستان سوغات ببرید.
بهتر است آمستردام را بدون چشیدن خوراک‌های محلی مثل فریتس، هارینگ و البته پنیر‌های لذیذ گودا و ایدام ترک نکنید. معروف‌ترین شیرینی هلندی هم پای سیب است که کمتر کسی از آن می‌گذرد. غذاهای بین‌المللی و دریایی هم راحت در آمستردام پیدا می‌شود. و البته همه جا هم روی میز رستوران‌ها و کافه‌ها شمع روشن می‌کنند.
هزینه سفر به آمستردام

هزینه سفر به آمستردام

سفر به آمستردام سفر چندان ارزانی نیست. پروازهای تهران به آمستردام بسیار متنوع هستند و پروازهای با قیمت متوسط نیز کم نیست. اما هرچه زودتر برای خرید بلیط هواپیما اقدام کنید، از نظر هزینه به صرفه‌تر است. آمستردام شهر بزرگی است که هتل‌های مرکز شهرش گران است. قیمت هتل‌هایی که در مرکز شهر نیستند متوسط است ولی برای رسیدن به مرکز شهر باید وقت و پول خرج کنید. آمستردام مترو ندارد و وسیله‌ی حمل و نقل اصلی در آن اتوبوس و ترامواست. اتوبوس و تراموا هزینه‌ی زیادی ندارد اما برای تاکسی سوار شدن باید پول خوبی خرج کنید.

آب و هوای آمستردام

آب و هوای آمستردام

شهر بزرگ آمستردام هم مثل بقیه‌ی شهرهای پرطرفدار اروپایی، در تمام طول سال، شلوغ و پر مسافر است و هر وقت که امکان سفر پیش بیاید، می‌توانید با خیال راحت به آن‌جا بروید. روزهای زمستان البته کوتاهند و هوا زود تاریک می‌شود؛ علاوه بر آن، هوا هم برای پیاده‌روی در شهر زیادی سرد است، چه برسد به دوچرخه‌سواری. ژانویه و فوریه سردترین ماه‌های سال هستند.

با عضویت در خبرنامه زورق از تخفیف‌های ویژه، جشنواره‌های خرید، رویدادهای مهم دنیای سفر و گردشگری باخبر شوید.