بمبئی

  • مناسب خرید
  • تاریخی

رفت و برگشت از ۱,۱۶۷,۷۰۰ تومان

هتل از شبی ۱۶۸,۰۰۰ تومان

بمبئی، شهر تجارت و ثروت، در یک کلام شهر بالیوود است. شهر بمبئی که در سال ١٩٩٦ یک تغییر اساسی کرد و امروز آن را با نام مومبای می‌شناسند، یکی از مراکز مهم تجاری و صنعتی هند به حساب می‌آید. نام بمبئی، به معنای ساحل خوب، نامی بود که استعمارگران پرتغالی برای این شهر گذاشتند امامومبای نام یکی از الهه‌های هندی است. بمبئی با این‌که یکی از مراکز مهم تولید ثروت در هندوستان است، اما بیشترین جمعیت زاغه‌نشین را دارد. این شهر در زمان استعمار، مرکز حکومت بریتانیا در شبه قاره‌ی هند به شمار می‌رفت و انگلیسی‌ها به آن دروازه‌ی هند می‌گفتند.
با وجود بیش از یک قرن حکومت بریتانیا بر هندوستان، ساختمان‌های زیادی با سبک گوتیک در بمبئی ساخته شده و دیدن آن‌ها مخصوصا در بخش‌های جنوبی شهر تعجبی ندارد. یکی از مشهورترین بناهای بمبئی، دروازه‌ی هند با تمام سوابق تاریخی آن است. این دروازه که در بندرگاه واقع شده، به مناسبت دیدار شاه جرج پنجم و ملکه از هند طی سال‌های ١٩١١١ تا ١٩٢٤ ساخته شد و بیست و چهار سال بعد استعمارگران انگلیسی نیز از همین دروازه خاک هند را ترک کردند. دروازه‌ی هندیکی از پاتوق‌های توریست‌هاست؛ نزدیک دروازه، هتل تاج محل که یکی از لوکس‌ترین و گران‌قیمت‌ترین هتل‌های بمبئی است با نورپردازی چشم‌گیرش خودنمایی می‌کند و از طرفی برای رفتن به جزیره‌ی فیل‌ها نیز قایق‌های رنگارنگ چوبی از همین بندرگاه حرکت می‌کنند. جزیره‌ی فیل‌ها، منطقه‌ای شگفت‌انگیز که به جزیره‌ی میمون‌ها نیز معروف است، از چندین غار تو در تو با حفاری‌ها و نقش‌های برجسته تشکیل شده که گوشه‌هایی از کاخ‌های سلاطین و پادشاهان هند باستان را نشان می‌دهد. . غارهای الفانتا در فهرست میراث جهانی یونسکو نیز ثبت شده‌اند. ترمینال چاتراپاتی شیواجی هم یکی دیگر از بناهای مشهور بمبئی است که در فهرست میراث جهانی یونسکو ثبت شده؛ چاتراپاتی شیواجی که یکی دیگر از یادگارهای تسلط بریتانیا بر هند است و به نام ملکه‌ی ویکتوریا و در روز تاج‌گذاری او افتتاح شده، امروز نام بنیان‌گزار امپراطوری مراتا را بر خودش دارد و هنوز بخش‌هایی از آن به عنوان ترمینال قطارهای داخل و خارج شهر مورد استفاده قرار می‌گیرد. بد نیست تماشای موزه‌ی چاپاتری شیواجی را نیز در این مکان از دست ندهید؛ موزه و گالری هنری آن، مجموعه‌ی بی‌نظیری از تاریخ و هنر هندوستان را نمایش می‌دهد.
برای بازدید از موزه‌ها، بمبئی بهترین شهر در هندوستان است. موزه‌ی ویکتوریا در همان جنوب شهر و محله‌ی توریستیکولابا و در میان باغ بسیار بزرگ ویکتوریا واقع شده است. علاوه بر اشیاء و اسناد دیدنی داخل موزه، باغ ویکتوریا نیز از جاهای تماشایی بمبئی به شمار می‌رود.

موزه‌ها و بناهای تاریخی بمبئی را که کنار بگذاریم؛ باید اعتراف کنیم جذاب‌ترین بخش سفر به هر کدام از شهرهای هند، غذا و بازار است. علاوه بر مراکز خرید بزرگ که مجموعه‌ای از برندهای معتبر جهانی در آن‌ها فروشگاه دارند، بازارهای قدیمی هندی جذابیت دیگری برای توریست‌ها دارد.
هر طرف بمبئی که سر بچرخانید، با چیزهای جدید و جالبی روبه‌رو می‌شوید؛ تنوع ادیان و فرهنگ‌های مختلف در میان شهری با تاریخ پر فراز و نشیب که همیشه زیر سایه‌ی افسانه‌هایی کهن بوده، از بمبئی یک مقصد توریستی همیشه‌زنده و پر از شور و هیجان ساخته. بمبئی تنها شهر هند است که بیشترین مسافرانش، قبلا هم به آن‌جا سفر کرده‌اند؛ فراموش نکنید که یک‌بار دیدنش کافی نیست.
آب و هوای بمبئی

آب و هوای بمبئی


آب و هوای بمبئی گرمسیری است؛ هفت ماه از سال هوایش خشک است و اوج باران‌هایش می‌افتد به ماه ژانویه. فصل سردش از دسامبر تا فوریه است که دنبالش تابستان از راه می‌رسد و تا ژوئن هم طول می‌کشد. از ژوئن تا انتهای سپتامبر هم فصل باران‌های موسمی در بمبئی است. فصل سرد شهر بمبئی که دمای هوا پایین و رطوبت هم کمتر است، وقت مناسبی برای سفر به بمبئی است. آب و هوای شرجی و گرم که از فروردین تا اوایل تیر طول می‌کشد یا باران‌های زیادی که تا پاییز می‌بارد، شاید خیلی مناسب سفر به این بمبئی نباشد؛ ولی هر چه به سمت زمستان برویم، هوا خنک‌تر می‌شود و رطوبت کمتر. توریست‌ها هم این وقت را برای سفر به هند و بمبئی بیشتر دوست دارند.

با عضویت در خبرنامه زورق از تخفیف‌های ویژه، جشنواره‌های خرید، رویدادهای مهم دنیای سفر و گردشگری باخبر شوید.